Jak posprzątać piwnicę, strych lub garaż

Organizacja takich przestrzeni jak piwnica, garaż czy strych to już wyższa szkoła jazdy. Zazwyczaj tylko my tam wchodzimy, bajzel łatwo ukryć i co tu oszukiwać, jest to dość niewdzięczne zadanie. Przygotowałam krótki przewodnik jak się do tego zabrać.

Krok 1 – Ustal, co chcesz tam trzymaćZanim weźmiesz się za wywalanie wszystkich rzeczy, warto zaplanować, co tak naprawdę chcesz i potrzebujesz tam trzymać. Dlaczego? najprawdopodobniej w twojej piwnicy jest masa rzeczy, wiec gdy zaczniesz je wyciągać, ich ilość może cię nieźle przytłoczyć. Ponadto jeśli z góry wiesz, czego potrzebujesz od tej przestrzeni, łatwiej unikniesz pokusy przydasiowania, czyli zostawienia rzeczy, z którymi w sumie nie wiesz co zrobić, ale mogą się jeszcze przydać

Krok 2 – Zrób naprawdę bezlitosną inwentaryzację  Wyjmuj po kolei rzeczy z piwnicy i jak najszybciej decyduj, co z nimi zrobisz (wyrzucić / sprzedać / oddać / zatrzymać).O ile w przypadku innych pomieszczeń można porządkować na raty, o tyle piwnica i garaż to wyższa szkoła jazdy, więc jak już się za to bierzesz, rób od razu całość (choć moze to zająć kilka dni). Pamiętaj o wyrzucaniu rzeczy zgodnie z zasadami recyklingu. sprzęt rtv/agd należy zawieźć do punktu zbiórki lub uzgodnić bezpłatny odbiór.

Krok 3  – Sprawdź skarby – do piwnicy trafiają często dobre, sprawne urządzenia, które śmiało można sprzedać lub oddać. Być może nie są już nam potrzebne, ale ktoś inny chętnie z nich skorzysta. W dobie internetowych serwisów aukcyjnych (olx, vinted, lokalne fora czy grupy na fb), naprawdę łatwo możesz przekazać dalej niepotrzebny sprzęt sportowy, nieużywany sprzęt rtv/agd, rzeczy po dzieciach i bibeloty. Jeśli znajdziesz karton rzeczy, które potencjalnie mogą mieć większą wartość (np. szkło, starsze książki etc,), sprawdź wycenę np w antykwariacie. 

Krok 4 – Organizacja –dopiero gdy wiemy, jaką ilość rzeczy i ile kategorii potrzebujemy przechować, bierzemy się za organizację. Najlepiej sprawdzają się:

  • proste regały techniczne (np. z castoramy)
  • przezroczyste plastikowe pudła, w których możesz przechować np. ozdoby świąteczne czy drobny sprzęt sportowy (np. z Ikea)
  • kolorowe etykiety
  • haki i taśmy do powieszenia większych elementów, np. roweru czy nart

Udostępnnij ten artykuł:

Sprawdź inne wpisy

Cześć! Mam na imię Agnieszka i jestem specjalistką od organizacji. Chętnie pokażę Ci moje patenty na prostsze i bardziej świadome życie rodzinne.
Shopping Cart

Porządkowy Newsletter

Zapisz się i pobierz pakiet organizacyjnych materiałów – zaplanuj posiłki, podziel domowe obowiązki i zrób kuchenne odgracanie.

.