Domowe środki czystości – najczęstsze pytania

Chcesz rozpocząć swoją przygodę z domowymi detergentami, ale jeszcze nie wiesz, od czego zacząć? Wraz z Marią z @zerobox.eco przygotowałyśmy na odpowiedzi najczęstsze pytania związane z tym tematem. Mam nadzieję, że przekonają cię do spróbowania.

Robiłam płyn uniwersalny ale strasznie mi śmierdzi ocet, czy można temu jakoś zaradzić ?

Ocet to podstawowy składnik wielu domowych środków czystości. Jego zapach jest drażniący dla dużej ilości osób, na szczęście są na to sposoby: – Dolej parę kropel soku z cytryny lub olejku eterycznego z cytryny. Przed każdym użyciem, wstrząśnij butelkę ! – Można też przetworzyć nieco ocet. Wrzuć do połowy słoika skórki z cytrusów (bez białej części), zalej octem do końca słoika. Odstaw na 2-3 tygodnie, wtedy ocet będzie pięknie pachniał cytrusami !

Czym dezynfekować materiałową kanapę ?

Sól Epsom idealnie sprawdzi się w tym zadaniu ! Aby przygotować spray odświeżająco / dezynfekujący do każdej powierzchni, rozpuść łyżkę soli Epsom w litrze gorącej wody, dolej kilka kropel dowolnego olejku eterycznego i zrobione !

Czy domowe środki czystości nie będą szkodzić zmywarce i pralce ?

Domowej roboty płyn do mycia prania z mydłem marsylskim, może trochę bardziej przywierać do rur niż chemiczny płyn do prania. Jednak w każdym wypadku, bardzo ważne jest regularne czyszczenie pralki aby zachować jej skuteczność ! Najlepiej raz w miesiącu wrzucić program z wysoką temperaturą, lejąc do pojemnika płynu do prania szklankę białego octu ! Tym sposobem unikniemy problemów oraz zadbamy o sprzęt oraz pranie.

Jeżeli chodzi o zmywarkę, naturalne własnoręcznie robione środki nie będą w żaden sposób szkodzić zmywarce. Wręcz przeciwnie, do czyszczenia zmywarki również warto użyć octu lub kwasku cytrynowego. Raz w miesiącu, uruchomić na pusto pralkę wlewając ocet lub wsypując kwasek cytrynowy do pojemnika na detergenty.

Chciałabym wyeliminować kapsułki do zmywarki. Z chęcią dowiem się o sprawdzonym zamienniku ☺

Można wykonać naturalne kapsułki do zmywarki z użyciem sody oczyszczonej, kwasku cytrynowego, siarczanu magnezu i sody kalcynowanej. Składniki trzeba wymieszać w tych samych proporcjach, dodając kroplę wody. Użyć foremek do lodu, które trzeba uzupełnić uzyskaną masą oraz odstawić na dwie godziny do wyschnięcia. Dokładny przepis oraz składniki do wykonania tego przepisu, można oczywiście znaleźć w Zeroboxie ☺ Można również wykonać sól do zmywarki z kwasku cytrynowego, sody kalcynowanej, sody oczyszczonej oraz soli cienko ziarnistej. Te składniki wymieszać w równych proporcjach oraz używać jako soli.

Jak je zrobić samemu i jaki jest koszt ?

Koszt wykonywania swoich własnych środków czystości jest dużo niższy niż kupno klasycznych detergentów. Jest niekończąca ilość przepisów na wszelkiego typu detergenty, trzeba je testować i wybierać te które najlepiej sprawdzają się w naszym domu ! Jeżeli nie wiecie od czego zacząć, Zerobox to zestaw wszystkich niezbędnych składników do robienia własnych środków czystości wraz z przepisami. Jest to idealny sposób na rozpoczęcie swojej przygody z domowymi środkami czystości !

Ile czasu można przechowywać np mieszankę woda + ocet ? Czy trzeba robić w małych ilościach ?

Praktycznie wszystkie detergenty ręcznie robione można przechowywać bardzo długo. Podstawowe składniki takie jak ocet biały, soda oczyszczona czy soda kalcynowana bądź też czarne mydło nie mają daty ważności. Ich mieszanka może więc służyć na bardzo długi czas i nie ma potrzeby wykonywać środki w małych ilościach.

Czy skutecznie usunie osad z twardej wody / kamień ?

Soda kalcynowana doskonale działa na twardą wodę. Można jej spokojnie używać do zmiękczania wody. Jeżeli chodzi o usuwanie kamienia, najlepiej użyć do tego sody oczyszczonej oraz octu. Dobrze sprawdzi się również kwasek cytrynowy. Przepis który najbardziej u mnie się sprawdza to mieszanka sody kalcynowanej, octu oraz czarnego mydła. Tym sposobem najlepiej pozbyć się kamienia w łazience czy kuchni !

Czarne mydło – skąd wziąć lub czym zamienić ? Czarne mydło można kupić w sklepach z naturalnymi kosmetykami czy innymi naturalnymi surowcami?

W zestawie Zerobox, czarne mydło wystarczy aby przygotować wszystkie przepisy ! Czarne mydło można zastąpić na przykład szarym mydłem czy innym mydłem potasowym aby zachować wystarczające właściwości czyszczące. Mydło marsylskie lub inne naturalne mydło również sprawdzi się w przygotowaniu detergentów jednak pamiętajmy, że to potasowe mydło będzie miało najsilniejsze działanie czyszczące. Użycie innego mydła może mieć wpływ na skuteczność wykonanego produktu.

Jakich środków używać do pielęgnacji i czyszczenia drewnianych mebli ?

Najlepszym naturalnym sposobem na wykonanie detergentu do pielęgnacji drewna jest mieszanka 5 łyżek oliwy z oliwek , 5 lyżek soku z cytryny i 15 kropel olejku eterycznego. Uwaga aby na drewno nie stosować octu, ponieważ jest on zbyt agresywny dla tego typu powierzchni i może uszkodzić drewno.

Udostępnnij ten artykuł:

Sprawdź inne wpisy

Cześć! Mam na imię Agnieszka i jestem specjalistką od organizacji. Chętnie pokażę Ci moje patenty na prostsze i bardziej świadome życie rodzinne.
Shopping Cart

Porządkowy Newsletter

Zapisz się i pobierz pakiet organizacyjnych materiałów – zaplanuj posiłki, podziel domowe obowiązki i zrób kuchenne odgracanie.

.