4 etapy odgracania (i dlaczego nie ma drogi na skróty)

Niezależnie od powodu, w pewnym momencie czujesz, że ilość rzeczy zaczyna Cię przytłaczać i chcesz zmniejszyć ilość posiadanych rzeczy. Uporządkowanie całego domu i różnorodnych kategorii, należących często do różnych członków rodziny, to niełatwe zadanie.

Choć, jak podejrzewam, jesteś pełen/pełna zapału i już przeglądasz idealne pudełka do organizacji, powstrzymaj się na chwilę i zobacz, w jakim miejscu jesteś. Proces odgracania składa się z 4 etapów i dotyczy praktycznie każdego pomieszczenia czy kategorii rzeczy, za którą się bierzemy:

  1. Inwentaryzacja – zbierz wszystkie rzeczy z danej kategorii; to pozwoli Ci ocenić, jak dużo masz rzeczy (np. ubrań, kosmetyków, kubków etc.), co może Ci się powtarzać, co jest zniszczone, czego już nie chcesz używać, a co właśnie odkrywasz na nowo
  2. Selekcja i redukowanie nadmiaru – przygotuj 4 pudła: sprzedać / oddać / wyrzucić / nie wiem; ostatnia kategoria wymaga dużej dyscypliny, gdyż nie jest to czarna dziura na odroczone decyzje lecz kwarantanna dla rzeczy, co do których masz wątpliwości. Napisz na pudełku dokładną datę, do kiedy podejmiesz decyzję, co z nimi zrobić.
  3. Organizacja – dopiero na tym etapie pojawiają się piękne pojemniki i sortery; gdy już wiesz, ile masz rzeczy, które chcesz zostawić, możesz znaleźć optymalny sposób organizacji funkcjonalnej. Nieocenione są pojemniki, wkłady do szuflad, wieszaki etc.
  4. Sprawiedliwy podział obowiązków i wypracowanie nawyków porządkowych – wymaga szczerej rozmowy i zaangażowania wszystkich członków rodziny. Aby utrzymać efekty ciężkiej pracy warto podzielić obowiązki między domowników, przypisać im czas wykonania i częstotliwość.

Udostępnnij ten artykuł:

Sprawdź inne wpisy

Cześć! Mam na imię Agnieszka i jestem specjalistką od organizacji. Chętnie pokażę Ci moje patenty na prostsze i bardziej świadome życie rodzinne.
Shopping Cart

Porządkowy Newsletter

Zapisz się i pobierz pakiet organizacyjnych materiałów – zaplanuj posiłki, podziel domowe obowiązki i zrób kuchenne odgracanie.

.