5 błędów w sprzątaniu, które każdy z nas popełnia

Sprzątanie – niby to żadne fizyka kwantowa i specjalnych zajęć na uniwersytetach z tej dziedziny nie ma. Równocześnie warto usprawniać swój własny system sprzątania uczyć się nowych patentów żeby ułatwić sobie życie oszczędzać czas i spędzać go w przyjemniejszy sposób. Zebrałam pięć najczęstszych błędów które chyba każdemu z nas zdarza się popełniać przy sprzątaniu. Czy któryś z nich dotyczy ciebie?

Błąd 1 – odkładamy na później

Czy wycierasz od razu plamę dżemu, która spadła na podłogę, czy zajmiesz się tym później? Możesz teraz poświęcić 15 sekund na rozwiązanie problemu lub później 15 minut na sprzątanie zaschniętej plamy z podłogi. Ta sama zasada dotyczy praktycznie wszystkich prac związanych ze sprzątaniem. Kluczem jest, by wyrobić w sobie nawyk codziennego ogarniania domu przez kilka minut, a „ciężkie” sprzątanie będzie dużo łatwiejsze. Przykłady takich mniejszych zadań to – wytarcie blatów kuchennych, umieszczenie brudnego prania w koszu, wytarcie drzwi prysznicowych po każdym użyciu.

Błąd 2 – zaczynamy od złej strony

Marnujemy bardzo dużo czasu jeśli nie zachowujemy pewnej logicznej kolejności:

  • nie ma sensu przekładać danej rzeczy w nieskończoność – jeśli coś jest już w twoich rękach, odnieś na miejsce
  • jeśli bierzesz się za gruntowne porządki danego pokoju, zbieraj w jednym koszu rzeczy, które nie powinny się tam znaleźć; równocześnie skoncentruj się na porządkowaniu tych, które „należą” do tego pomieszczenia
  • sprzątanie zawsze zaczynam z góry na dół – najpierw kurz z lampy i półek, potem dywan.

Błąd 3 – zapominamy o niektórych miejscach

Zapewne nie czyścisz zbyt często swojego okapu, czy uszczelek w pralce, prawda? Często zapominamy o trudno dostępnych lub ukrytych obszarach, a takie zaniedbanie prowadzi do krótszego życia sprzętu lub gromadzenia się brudu i kurzu. Kilka takich miejsc to m.in. listwy przypodłogowe, ramki na zdjęcia, pilot do telewizora, sprzęt AGD (np. ekspres, zmywarka, okap), klamki, uchwyty, przestrzeń pod lodówką i szafkami kuchennymi.

Błąd 4 – używamy brudnego sprzętu

No dobra, kiedy ostatnio prałaś wszystkie szmatki od mopa lub porządnie wymyłaś odkurzacz? Ale tak w środku – rurę, pojemnik, węża, wymieniłaś filtr? Zazwyczaj zapominamy o tym, a wystarczy porządnie wykąpać w wannie rurę i węża w ciepłej wodzie z płynem umyć pojemnik i dokładnie wysuszyć. Poświęć trochę czasu na umycie ściereczek do czyszczenia, głowic mopów i szczotek do szorowania oraz wyczyść lub wymień filtry w odkurzaczu. Dzięki temu będziesz zbierać brud, a nie rozmazywać go po całym domu.

Błąd 5 – nie angażujemy dzieci do sprzątania

Małe dzieci zazwyczaj wszystko chcą robić z mamą i tatą – nastawiać pranie, opróżniać zmywarkę. To świetny czas na naukę i stopniowe przydzielanie im domowych obowiązków.

  • zadbaj o bezpieczne środki czystości – najlepiej naturalne – rękawiczki i czystą gąbkę lub ściereczkę
  • stwórz rodzinną rozpiskę obowiązków (rysunkową dla młodszy

[penci_recipe]

Udostępnnij ten artykuł:

Sprawdź inne wpisy

Cześć! Mam na imię Agnieszka i jestem specjalistką od organizacji. Chętnie pokażę Ci moje patenty na prostsze i bardziej świadome życie rodzinne.
Shopping Cart

Porządkowy Newsletter

Zapisz się i pobierz pakiet organizacyjnych materiałów – zaplanuj posiłki, podziel domowe obowiązki i zrób kuchenne odgracanie.

.