Jak czyścić zabawki?

Pluszowe misie, klocki, gryzaki, lalki. Zabawki lądują nie tylko w łóżku czy buzi malucha, ale też w różnych miejscach – na podłodze, pod łóżkiem, w stercie z innymi zabawkami lub w kącie. W efekcie oprócz widocznego brudu, mogą mieć na sobie lub w sobie zarazki, alergeny a nawet pleśń.

Poniżej kilka wskazówek, jak – i jak często – czyścić zabawki, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom.

 

⭐️drewniane zabawki – raz na dwa tygodnie przetrzyj roztworem wody i octu 1:1

⭐️zabawki do kąpieli – przyciągają brud i pleśń, dlatego ich regularne czyszczenie jest bardzo istotne. Zabawki umyj w roztworze ciepłej wody i szarego mydła, używając szczoteczki do butelek, tak aby dostać się do wszystkich zakamarków. Po każdej kąpieli ściśnij zabawkę do momentu aż wypłynie z niej cała woda i pozostaw do wyschnięcia. Niestety, w zabawkach do kąpieli brud gromadzi się niezwykle szybko. Jeśli tylko zobaczysz wychodzące podczas ściskania zabawki ślady pleśni – wyrzuć od razu.

⭐️gumowe zabawki – jeśli nie mają żadnych elektrycznych mechanizmów, naklejek i ozdób można po prostu potrzymać 5-10 min w garnku z wrzątkiem lub w zmywarce na specjalnym programie do zabawek. W ten sam sposób można czyscić smoczki i gryzaki. Pamiętaj tylko, by do czyszczenia nie używać standardowej kostki do zmywarki.

⭐️plastikowe zabawki – do mycia wszystkich plastikowych zabawek użyj roztworu octu i wody 1:4 i przetrzyj wilgotną ściereczką. W przypadku cięższych zabrudzeń lub zabawek z elektronicznym wkładem sprawdzi się pasta z niewielkiej ilości oleju i sody oczyszczonej. Nakładaj pastę na zabrudzone miejsce, a następnie spłucz wodą lub przetrzyj szmatką; można też włożyć do zmywarki.

⭐️pluszaki – to największe siedlisko kurzu. Na szczęście większość misiów można prać w pralce w proszku dla dzieci w temperaturze 30 stopni, ale dla pewności sprawdź etykietę.
Jeżeli zabawki nie wymagają jeszcze prania, ale chcesz pozbyć się z nich bakterii po przebytym po przeziębieniu, włóż je na noc do zamrażalnika. Pluszaki zamknij szczelnie w plastikowym woreczku, torebce, tak, aby nie nasiąkły i nie przeszły zapachem mrożonek z zamrażalnika.

⭐️plastikowe klocki – wykąp klocki w ciepłej wodzie w szaym mydłem. Po kilku minutach wypłucz i wysusz.

⭐️zabawki z elektronicznym mechanizmem – przecieraj szmatka nasączoną roztworem wody i octu 1:1, następnie odstaw, by przykry zapach octu wyparował.

Udostępnnij ten artykuł:

Sprawdź inne wpisy

Cześć! Mam na imię Agnieszka i jestem specjalistką od organizacji. Chętnie pokażę Ci moje patenty na prostsze i bardziej świadome życie rodzinne.
Shopping Cart

Porządkowy Newsletter

Zapisz się i pobierz pakiet organizacyjnych materiałów – zaplanuj posiłki, podziel domowe obowiązki i zrób kuchenne odgracanie.

.